26 лип. 2011 р.

Купуємо електронну книгу

  Колись Радянський Союз, з якого ми на щастя вийшли 20 років тому, називали найбільш читаючою у світі країною.
  Нещодавно з'ясувалось, що цей вираз було просто компліментом, не підкріпленим реальними дослідженнями. Втім, ніхто не сумнівається, що народи СРСР дійсно читали багато.
  З кожним роком технології йдуть вперед, відкриваючи нові можливості для споживачів. Все більшу популярність набирають пристрої для читання електронних книг. Електронна книга — це зручно і економно, враховуючи сьогоднішні ціни на літературу. Цей гаджет упевнено підкорює фанатів читання у всьому світі, обганяючи по темпах продажу навіть новомодні планшети. У період з листопада по травень цього року число власників електронних книг в США підскочило удвічі — з 6 до 12%. Наші експерти прогнозують, що до кінця року український ринок електронних книг складе близько 50 тисяч пристроїв.
  Купивши невеликий за розмірами пристрій, що нагадує звичайну тонку книгу, ви отримуєте декілька тисяч творів, які можна вільно завантажити з мережі і носити з собою, щоб насолоджуватися читанням у будь-яку мить.
  Проте, зайшовши до магазину комп'ютерної електроніки, і подивившись на великі вітрини, де розташовані десятки різних пристроїв, починаєш губитися — а що саме потрібне мені? Давайте розглянемо можливості сучасних електронних книг і спробуємо підібрати, що саме потрібне вам.
    На даний момент усі електронні книги діляться на дві великі категорії — електронні книги на основі кольорового рідкокристалічного екрану і книги на основі E-ink дисплея, так званого екрану з електронним чорнилом.
  За словами менеджера напряму "Фото/відео, портативна техніка" торговельної мережі MOYO Костянтина Вінникова, класичні електронні книги (технологія e-ink, чорно-білий екран без підсвічування) українці використовують переважно для читання. Дешевші мультимедійні електронні книги (TFT ридер: кольоровий ЖК екран) часто використовуються для перегляду зображень і відео. Конкуренцію TFT-ридерам складають недорогі планшети. "Сегмент інтернет-планшетів йде окремою категорією, і його складно порівнювати з електронними книгами, але моделі початкового цінового сегменту вже мають великий попит у книголюбів",— відзначив він.
  У кожної категорії книг, є свої плюси і свої недоліки. У книги на основі кольорового рідкокристалічного дисплея, нижча ціна, є можливість переглядати відео ролики і фільми, також розглядати кольорові фотографії і ілюстрації. Але ці книги мають невеликий час роботи, зазвичай близько шести годин читання і трьох годин перегляду відео і, до того ж, екран блідне на сонці і читати з нього не дуже комфортно. Зате зручно читати в темряві, оскільки екран має підсвічування.
  У книг, які побудовані на дисплеї E-Ink, немає можливості переглядати відео, зображення не кольорове, але дуже чітке і контрастне, завдяки високій роздільній здатності екрану. Можна також переглядати фотографії і ілюстрації в книгах, тільки вони будуть виконані в градаціях сірого. Головне достоїнство такого екрану — текст та ілюстрації на ньому виглядають як надруковані на звичайному папері, в результаті очі не втомлюються і зручно читати при хорошому освітленні. Також, завдяки технології електронного чорнила, книга використовує енергію батареї, тільки під час перегортання сторінки, в результаті однієї зарядки книги може вистачити на місяць використання. Використовувати таку книгу найзручніше за прямим призначенням — читати книги, хоча багато хто з них має вбудовані браузери і навіть MP3 плеєри.
  Вибрати, з яким саме екраном вам потрібна книга, нескладно. Проте, незважаючи на відмінності в екранах, є ще декілька функцій і параметрів, на які слід звернути увагу.
  Передусім — розмір. Невеликий розмір дозволяє носити книгу з собою, навіть в кишені, книги більшого розміру займають більше місця, зате читати з них зручніше.
  У книги з кольоровим дисплеєм слід звернути увагу на такий параметр, як родільна здатність екрану. Чим вона більша, тим більш чітке і приємне зображення ви отримаєте. Роздільна здатність 800 х 480 є оптимальною.
  Сенсорний дисплей — річ суперечлива. На деяких книгах він дозволяє залишати позначки в тексті, або робити замітки. Там де його немає, використовується клавіатура або кнопки. Недолік — поява плям на найголовнішому елементі електронної книги — її екрані. Але і це не критично, якщо просто стежити за чистотою рук.
  Деякі моделі підтримують Wi-Fi або 3G. Це дійсно зручно і полегшує завантаження нових книг або статей з Інтернету.
  Наприклад, в читалці Amazon Kindle кожен користувач отримує спеціальний e-mail, на який може відправляти знайдені в Інтернеті книги. Система автоматично переведе книгу в потрібний формат і відправить на "читалку". Зручно, але відсутність цього параметра не є критичною.
  Це основні відмінності між різними електронними книгами. Підберіть свою книгу виходячи з потреб і можливостей. Остання порада: якщо в комплекті книги не було захисної плівки на екран і чохла — придбайте його.
  За даними торговельних мереж, найпопулярніша модель електронної книги на українському ринку — PocketBook 602 PRO вартістю близько 2000 грн. В ТОП- 5 масових брендів, окрім PocketBook, входять також читалки Sony, Ergo і lBook В них застосовується технологія "електронного чорнила" (e-ink). Ціни на ридеры Sony починаються від 1500 грн. (5-дюймовий PRS-300). Найдешевший Ergo Book можна купити за 1500 грн., найдорожчий — за 2200 грн. Вартість lBook варіюється від 1500 грн. до 2500 грн. При виборі читалки можна знайти різні варіанти. Наприклад, багато українців, купують вищезгадану вже Amazon Kindle прямо на сайті виробника за $139. При цьому чохол для неї і захисну плівку можна купити в будь-якому китайському інтернет-магазині, в 5 разів дешевше, ніж в Україні. Це відноситься і до інших супутніх елементів.
  В старину наші предки говорили: "Книги читати — не в ладусі грати". Якби вони знали, як зміниться книга в XXI столітті!

Сергій Драгунов
Джерело:  InternetUA.
Український переклад: SolxajBooks.